آموزش نصب پایتون در ویندوز

python یکی از زبان های محبوب در ایالت متحده و امریکا است ، دلیل این محبوبیت به توانایی و قدرت بالا در شئی گرای آن دارد ، خوشبختانه برنامه نویس ها شرکت های همکار در ایران نیز رو به این زبان قوی آورده اند و برنامه های خوبی را با پایتون نوشته اند ، در این نوشته شما را با نصب پایتون در ویندوز آشنا میکنم همچنین اصلی ترین بخش در environment که نیاز به آدرس دهی در CMD ویندوز را دارد .

قبل از شروع باید فایل پایتون را دانلود کنید.لینک دانلود:

 

مراحل نصب:

1- ابتدا وارد لینک https://www.python.org/downloads/windows شوید و آخرین نسخه را دانلود کنید
2- بعد از دانلود فایل اجرایی EXE را اجرا نمایید و هنگامی که به اینترنت متصل هستید منتظر بمانید تا وابستگی های مورد نیاز را نصب کند.
3-بعد از پایان نصب شما با وارد شدن در CMD  وینوز و با وارد کردن دستور python –version باید نسخه مربوطه نمایش داده شود و با خطای ‘python –version’ is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file روبرو نشوید.
4- اگر مرحله 3 سیستم نسخه نصب شده را نمایش نداد بهتر است دست به کار شوید. از منوی start ایکن python را با کلیک راست انتخاب کنید و آخرین گزینه یعنی properties را گزینش نمایید.
5-در بخش ویندوز 7 شما یک تکست باکس دارید با نام Start in که مسیر برنامه را نمایش میدهد کافی است همان مسیر را کپی کنید.
6-سپس در بخش جستجو start عنوان environment را تایپ کنید شما باید در نتایج یافت شده برنامه edit environment variables for your account را انتخاب نمایید.
7-بعد از اجرا شما باید در قسمت user variables for alarm را بررسی نمایید و دنبال مورد PATH بگردید .
8- PATH را edit کنید و محتویات آن را در notpad وارد کنید ، حالا وقتشه که مقدار کپی شده در مرحله 5 را به انتهای متن موجود کپی کنید لازم است بدانید اگر در پایان مقدار اصلی ; ندارد حتما شما نقطه ویرگول ; را وارد کنید سپس مسیر نصب شده پایتون را در آن درج کنید
مثلا  باید به این شکل باشد
C:\Program Files (x86)\NVIDIA Corporation\PhysX\Common;C:\Users\aram\AppData\Local\Programs\Python\Python35-32
9-اکنون مجدد در cmd دستور python –version را وارد کنید اگر ورژن را مانند Python 3.5.1 نمایش داد به شما تبریک میگویم.

 

 

اگر میخواهید زبان پایتون را به بهترین شکل یاد بگیرید میتونید به آموزشگاه پاپیسی مراجعه کنید